Nekončící řetěz sítě

Spolu s bitcoinem a kryptoměnou vůbec k nám proniká stále více a více anglických slov, pro které zkrátka nemáme žádné pojmenování. S českým ekvivalentem blockchain technologie si dlouho lámali čeští lingvisté hlavu, až nakonec zvolili „bločenku“, mimo jiné mezi kandidáty, jako byli blokčejn nebo bloksíť. Co vlastně tento pojem skrývá pod svou záštitou?
 řetěz technologie
Poprvé se můžeme s termínem setkat již v roce 1992, kdy jeho stavbu i funkci popsali pánové Stuart Haber a Scott Stornetta. Je to jakási decentralizovaná databáze, která má sloužit k vložení do ní stále většího a narůstajícího počtu dokumentů a souborů, které jsou chráněny před změnami a snahami zvenčí, tak i ze strany samotných uživatelů, kteří je skrze peer to peer služby používají. Nejčastěji se tato technologie užívá právě u kryptoměn, ale dá se na ni navázat s téměř jakoukoliv online aktivitou. Například se také uvažuje o tom, že právě bločenka by byla tím hlavním nosným kamenem u takových internetových voleb, kdy by uživatel nemusel chodit až k urně, stačilo by mu zapnout počítač a mít přístup k internetu. Protože je velmi silným obráncem veškerých údajů v něm uložených, dalo by se říci, že není vůbec špatná myšlenka svěřit mu i takové informace, jako jsou například hlasy jednotlivých občanů ve volbách.
 
Kvůli ale velmi zdlouhavému procesu, který nyní představuje a který zabere zhruba několik desítek minut – zejména ti, kteří obchodují s bitcoinem ví, o čem mluvíme – není právě tou nejlepší volbou, ale co se mi budeme, svět a přicházejí další a další, kteří neustále nacházejí nové cesty a směry, kterými se může bločenka ubírat. Jedním z nich je například novější, ale rostoucí, kryptoměna Etherum, která už mezidobí mezi transakcí a zaúčtováním zmenšila na pár vteřin.
 farma na bitcoiny
Kromě toho je tu také velký problém s „vícenásobným utrácením“, neboť než jednotlivé bloky tohoto řetězu učiní daný krok, může se stát, že nastane chyba a dva či více různě od sebe vzdálených uzlů zadají stejný příkaz (například se odešle stejná částka z vícero míst). To pak budí trochu nedůvěry. Ale co si budeme, stále jsme na samém počátku a uvidíme, kam nás zanese tento „vynález“ dál.