K čemu slouží finanční controlling
Tok peněz je v každém podniku důležitý. Na rozdíl od soukromých osob, které si je šetří, aby jich měly co nejvíce, je toto v jakékoliv firmě velmi špatná politika. Peníze zde musí pracovat, aby vytvářely další hodnotu a přinášely ještě více peněz. Pokud jen tak někde stojí, je něco špatně.
Majitelé firem to vše samozřejmě vědí, a podle toho se také zařizují. Zároveň však potřebují vědět, kam bylo co investováno, co bylo nakoupeno a kolik bylo prodáno. K tomu je potřeba zapojit finanční controlling. Ten se může provádět několika způsoby.
Tím v dnešní době nejčastějším je používání nejrůznějších počítačových programů, které dokážou zobrazit stav financí v přítomnosti i minulosti. Umožňují tak porovnání stávajícího stavu s minulým, což je pro každého podnikatele nepostradatelné.
Je také možné zadat očekávané hodnoty inflace, předpokládaný nákup i prodej a jiné finanční investice a náklady, a hned se nám ukáže předpokládaný výsledek. Můžeme tak alespoň přibližně naplánovat, kterou cestou se budeme ubírat.
Je samozřejmé, že nic není dokonalé. Platí to i zde, neboť jsou věci, které nelze dopředu se stoprocentní spolehlivostí určit, můžeme je jen s určitou přesností odhadnout. Patří sem například již zmíněná inflace, či hodnoty akcií na burze. Proto bude jakýkoliv model předpovědi budoucnosti vždy již ze své podstaty nepřesný a je jen jednou z možných variant, ač tou nejpravděpodobnější, kterou se bude budoucnost ubírat.
Ač se to může zdát divné, jsou i dnes lidé, kteří tyto programy nevyužívají. Místo toho stav svých financí sledují s papírem a tužkou v ruce a veškeré změny si zapisují. To má samozřejmě určité výhody, například máte čísla srovnaná hned pod sebou. Také se nemusíte bát, že o vše přijdete například při pádu sítě nebo poruše počítače.
Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že nikdy nedosáhnete takové přesnosti a spolehlivosti, jako počítačový program.
Co si zvolíte, záleží jen na vás. Přesto je dobré mít své peníze pod kontrolou. Koneckonců, musíte vědět, co právě dělají.