Jaký je rozdíl v dřevěných deskách?
Dřevěné desky mají dnes mnoho využití. Od obložení stěn, běžný nábytek až po prkénko na maso. Dokonce i židle, na které právě sedíte, je možná z kompozitního dřeva. To znamená výraz pro všechny desky nebo prakticky jakékoliv jiné dřevo mimo masivu. Představme si tedy několik typů dřevěných desek.
· Sololit je asi neznámější. Vlákna nejsou tolik hustá a soudržná, takže je deska tenká a málo pevná. Lze ji snadno prorazit, což asi známe všichni ze šatních skříní, obzvlášť je-li deska ještě z výroby trošku naříznutá, okamžitě se v místě řezu zlomí. Na jedné straně je hladká, na druhé straně bývá s hrubším reliéfem.
· Již staří Egypťané znali spárovku. Jedná se o vybrané kusy nebo hranoly dřeva, které se lepí k sobě do tvaru desky. Co do vzoru je na každém, jak bude výsledek vypadat. Může být rovnoměrný, nebo také na střídačku krátké a dlouhé dřevo či po vzoru cihel. Pozor ale na vlhko, desky se kroutí. Nejsou tedy vhodné například do koupelen.
· Známá OSB deska je vyráběná lepením třísek o velikosti kolem pěti centimetrů. Třísky se smíchají s lepidly, která odolávají vlhku a vodě. Poté se alespoň ve třech vrstvách lisují k sobě. Deska je pevná a na trhu k dostání v několika rozměrech a typech pro suché nebo vlhké prostředí. Tím pádem najde využití na podlahu i na stavbu dřevěných domků.
· Oproti tomu loupaná dýha se slepí tak, aby byla kolmo na sobě vlákny, která pak vytvoří několik vrstev. To je překližka. Odolná a pevná, těžká a o síle až tři centimetry. Ve vlhku se může rozlepit a krabatit, což nevypadá hezky, hlavně na starším nábytku.
· Hobru zná každý, kdo alespoň jednou v životě pokládal podlahy. V podstatě má hobra stejné vlastnosti jako sololitová deska, jen není lepená za pomoci lepidel, nýbrž lisovaná z dřevních drtí za mokra.
· Lamino, jehož základ tvoří dřevotřísková deska, je potaženo fólií barevnou, lesklou nebo s imitací dřeva. I když je náchylné na vlhko, často se desky používají na nábytek a kuchyňské linky.
· Jeden kus dřeva bez jakýchkoliv lepidel, to je masiv. Prakticky se jedná o fošny nebo prkna, která jsou různě upravená. Masivní desky jsou vhodné na nábytek, stoly nebo i kuchyňské pracovní desky.
Nesmíme opomenout dýhu, jakožto přírodní pás kůry sloupnuté z kmene stromu. Trendem posledních let ve stavebnictví jsou i biodesky, vyráběné ze tří masivních kusů desek slepených k sobě. Napodobuje tak překližku, ale je pevnější a odolnější.