Jak investovat do akcií?
Investování do akcií není složité. Potřebujete jen počítač, připojení k internetu, pár tisíc korun jako kapitál a účet u brokera, který vám nákup akcií zprostředkuje. Mnoho začátečníků ovšem zapomíná, že důležité je také know-how. Bez znalosti trhu se totiž nevyhnete zbytečným chybám, které mohou vyjít opravdu draze.
Velkou chybu můžete udělat už při vkladu peněz. Většina brokerů vyžaduje vklad kolem 2000 korun. Řada začátečníků, kteří chtějí investovat do akcií, se zaměřuje právě na tento parametr, protože nechtějí investovat vysoké částky. Jenže s nízkým kapitálem nelze vytvořit kvalitní investiční portfolio. Čím více různých titulů v portfoliu máte, tím nižší je riziko, že peníze ztratíte (tzv. diverzifikace). Jenže ani za 10 tisíc korun více akciových titulů nekoupíte a pokud ano, tak zaplatíte extrémně vysoký poplatek.
Pozor na poplatky za nákup akcií
Brokeři si účtují poplatek za každý nákup nebo prodej akcií, který vám zprostředkují. Běžně se setkáte s tím, že minimální poplatek je 100, 300 nebo dokonce 500 korun na obchod. Do jedné objednávky lze ovšem zadat jen jeden typ akcií (ale v libovolném množství). Pokud chcete koupit 10 různých akcií, tak musíte vytvořit 10 objednávek (a zaplatit 10x poplatek). Pokud tedy nemáte vysoký kapitál, je lepší vložit peníze do akciových fondů nebo ETF anebo zvolit brokera s nízkými poplatky (například společnost XTB).
Dividendové investování
Další chybou může být investování do akcií podle dividendového výnosu. Kupovat akcie s vysokou dividendou totiž není výhra. Skvělým příkladem jsou akcie na pražské akciové burze. Jejich průměrný dividendový výnos (5-6 % za rok) je v celosvětovém měřítku nadstandardní. Samotná hodnota akcií ale z dlouhodobého hlediska spíše stagnuje, což je patrné například z indexu PX. Pokud se ale podíváte například na akcie z amerického indexu S&P 500, tak jejich průměrný (a dlouhodobý) kapitálový výnos přesahuje 9 % ročně. Jejich průměrná roční dividenda přitom nepřesahuje 2 %.
Pokud kupujete akcie, tak si spočítejte, kolik procent ztratíte na poplatcích (poplatek za nákup, za správu účtu, za výběr peněz…). Následně zkuste odhadnout, kolik procent vám nakoupené akcie za rok vydělají. Můžete totiž zjistit, že peníze ztracené na poplatcích vám vaše portfolio nevrátí ani za několik let!