Vyznáte se v těstovinách?
Také se Vám v restauraci stala jedna trapná záležitost? Přijde číšník, Vy si objednáte nějaké těstoviny a on se zeptá, jestli raději penne nebo farfalle. Na tento druh trapasů je jeden dobrý „fígl“.
§ Objednat si to, co se lépe vyslovuje.
§ Pak přijít domů a zapnout počítač.
§ Prostudovat, co který druh znamená a k jakému účelu slouží.
Naše babičky to měly trochu jednoduší. Těstoviny byly
– zavářkové – do polévky
– přílohové – kolínka
– fleky – na zapékání
– špagety a makarony.
Pak už se jen rozlišovalo, jestli jsou to těstoviny vaječné nebo bezvaječné.
Penne– jedná se o duté rourky, které jsou rýhované. Uvařené nesmějí být příliš měkké. Servírují se s hutnějšími omáčkami. Tento druh těstovin je univerzální. Dá se využít i při přípravě těstovinových salátů.
Není těstovina jako těstovina
Ravioli– tady se už nejedná o přílohovou těstovinu, ale o celý pokrm. Jsou to těstovinové kapsičky, které jsou plněné masem. Jestliže si je vyrobíte doma, můžete s nimi skvěle experimentovat a jako náplň použít špenát nebo například sýr. Aby jídlo dostalo „šmrnc“, můžete ho vylepšit rajčatovou omáčkou.
Lasagne – široké těstovinové pláty, které se plní bešamelem a mletým masem. Pak se vše nechá zapéct v troubě. Náplně jsou velice variabilní. Mohou být houbové, zeleninové, sýrové.
Farfalle– těstovinové mašličky, které se hodí do běžných omáček. Na trhu se objevily i menší farfalle, které jsou vhodné jako zavářka do polévek.
Špagety– tento druh těstovin asi není potřeba více představovat. Špagety jsou velice oblíbené už dlouhou dobu. A to mezi dospělými i mezi dětmi. Stejně jako makaróny.
Tagliatelle – těstoviny, které hojně využívají vegetariáni. Jsou to široké a dlouhé nudle, které mají hrubou strukturu. Jsou vhodné pro podávání s hustými omáčkami. Fusilli – vřetena nebo také spirálky. Běžná přílohová těstovina do omáček. Je vhodná i do těstovinových salátů.